Lék na bolest zad: čínská medicína

Napsal Jiří Knížka on . Posted in Krása a zdraví

Pokud Vás trápí bolest zad, tak si buďte jisti, že v tom nejste sami. Tento druh bolesti totiž patří k deseti nejčastějším důvodům, proč lidé vyhledají lékařskou pomoc. V globále lze říct, že s pocitem bolesti v zádech se setkalo až 80 % dospělých. Přesná definice hovoří, že záda jsou zadní část trupu obratlovců ohraničená nahoře šíjí a rameny a dole hýžděmi.

Příčiny bolesti zad:

  • Nerovnoměrné přetěžování svalů (dysbalance)
  • Degenerace meziobratlových plotének
  • Dráždění sedacího nervu

Dokázané je, že nejproblematičtější oblastí zad je právě bederní páteř. Příčinou obecně bývá nerovnovážné zatěžování svalů páteře, které jako celek slouží ke stabilizaci trupu. Jedná se o stav, kdy některé zádové svaly jsou přetížené a jiné naopak ochablé. U bolestí beder se jedná o skupiny svalů, které pracují ve vzájemné souhře jako stabilizátory trupu. Tyto svaly jsou klíčové pro udržení vzpřímené polohy trupu ve stoje, vsedě a pro jeho celkovou stabilitu.

bolest zad

Bederní oblast je nejvíce zatěžovaným úsekem páteře, protože nese váhu celého těla a navíc zde dochází k přenosu pohybu z dolních končetin na trup. Bohužel přetěžování není jedinou příčinou, takže se můžeme setkat s tím, že u starších osob bývá častým zdrojem bolestí degenerace meziobratlových plotének. Ty se nacházejí mezi jednotlivými obratli naší páteře a jejich úkolem je především tlumit tlak a nárazy vznikající při pohybu ve vzpřímené poloze.

Bolest zad je zde také díky našemu modernímu životu a hlavně vlivem špatného držení těla, chybnými pohybovými návyky nebo nadváhy. To všechno nejvíce souvisí se stylem našeho moderního života – rizikové je především zdlouhavé „vysedávání“ u počítačů, nedostatek pohybu a nadměrný příjem kalorií vedoucí k růstu váhy.

Léčba a prevence bolesti zad

Neexistuje mnoho funkčních tipů, které by nám zaručily úlevu od bolesti beder. Jednou z nejúčinnějších metodik je pravidelné cvičení. Cvičit by se mělo alespoň 10 minut minimálně 2x za den, ale v tomto případě platí, že čím více, tím lépe. Jedinou podmínkou je provádět cviky pomalu a hlavně tahem, nikoli švihem, a správně dýchat, což je třeba se naučit! Každý cvik opakujeme 5 – 10x, mezi cviky můžeme zařadit kratší odpočinek.

Tradiční čínská medicína

Tento typ medicíny hovoří, že bolesti bederní páteře mohou způsobovat tyto faktory:

  • Škodlivá energie chladu, která proniká do podkoží a svalové hmoty v okamžiku, kdy bederní oblasti nejsou dobře chráněné před chladem a větrem. Pakliže pracujete v chladu s holými zády, které jsou zpocené, pravděpodobně se bolestem bederní páteře nevyhnete.
  • Stagnace krve, která je způsobená prudkým zvednutím těžkého břemene. Výron krve v takovém případě blokuje průběh energie v bedrech.

Průběh vyšetření panem doktorem Mačkem probíhá tak, že se Vás nejprve zeptá, jak se máte a čemu se rádi věnujete. Jelikož se v této problematice věnuje dlouho, tak často již v tomto kroku odhalí příčinu Vašich problémů se zády. Dále zkontroluje stav hrudních žeber. Stanovím, zda nejsou žebra posunutá, a blíže se podívám na stav zápěstí, loktů a hlezenních kloubů.

Dle stavu se určí mobilizační cvičení a bylinné přípravky, které Vám přinesou úlevu.